Przełożony termin rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym

Zaplanowana na 25 maja 2021 roku (wtorek) rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym została przełożona na 16 czerwca 2021 roku. Rozprawa została przełożona z uwagi na "usprawiedliwioną nieobecnością sędziego sprawozdawcy" - tak poinformowały służby prasowe Trybunału Kostytucyjnego.

W jakiej sprawie?

Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym miała się odbyć w związku z pytaniem prawnym Sądu Okręgowego w Krakowie zadanym przy rozstrzyganiu sprawy dotyczącej odwołania od obniżenia policyjnej renty inwalidzkiej. Sprawa ta dotyczy tylko jednego z przepisów tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie której obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom w czasach PRL.

Ustaw dezubekizacyjna

Ustawa dezubekizacyjna to potoczne określenie dla nowelizacja przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb obowiązuje od października 2017 roku. Na jej podstawie świadczenia emerytalne funkcjonariuszy, który pełnili służbę na rzecz jak to określono państwa totalitarnego (czyt. w czasach PRL) w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. obniżone zostały emerytury i renty. Ich aktualna wysokość nie może być wyższa od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (brutto): emerytura - 2 100 zł, renta - 1 500 zł, renta rodzinna - 1 700 zł. Według danych szacunkowych obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. 

Zmiana wysokości uposażenia emerytalnego i rentowego obywateli została dokonana na podstawie ustawy. Decyzje administracyjne dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego były podejmowane na podstawie informacji uzyskanych z Instytutu Pamięci Narodowej i żadna z nich nie została poprzedzona żadaniem wyjaśnień, zeznaniem i jakąkolwiek procedurą odwoławczą. W istocie obniżenie świadczeń stało się formą kary porównywalną z tą jaką w świetle obowiązujących przepisów nakładają sądy powszechne i co istotne nałozoną w sposób niezgony z prawem. 

Do marca 2021 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło ponad 25 500 odwołań od decyzji o obniżeniu emerytur i rent wydanych przez dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Większość spraw nie jest rozpatrzywana i pozostaje zawieszona do czasu rozstrzygnięcia zgodności ustawy z konstytucją przed Trybunałem Konstytucyjnym. 

Szczególnie istotne dla wszystkich spraw pozostaje uchwała Izby Pracy Sądu Najwyższego przyjęta w odniesieniu do faktu obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom. W uchwale wskazano, że kryterium służby na rzecz totalitarnego państwa powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka.



Jaką Twoją sprawą możemy się zająć?

Od 2008 roku eksperci PREALS Legal reprezentują interesy Klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych w wielu obszarach życia prywatnego i zawodowego. Łączymy kompetencje, umiejętności i doświadczenie, które zapewniają kompleksową obsługę prawną. Z uwagą, zainteresowaniem i zaangażowaniem podejmiemy Twoją sprawę.

+48 693 79 79 79

Ekspeci PREALS LEGAL dostępni są w godz. 9:00-16:00. Koszt połączania naliczany jest jak za zwykłe połączenie na numer telefonu w sieci komórkowej.

kontakt@legal.preals.pl

Jesteśmy częścią:

PREALS sp. z o. o., ul. Algierska 17L/5, 03-977 Warszawa
KRS: 0000641513, NIP: 1132920117, REGON: 36562083700000
Kapitał zakładowy: 1 000 000 zł